Σέντρα στη Super League

SUPER LEAGUE

Έστω και με σημαντική καθυστέρηση το πρωτάθλημα της Super League για τη σεζόν 2021/22 αρχίζει το τριήμερο 11-12 και 13 Σεπτεμβρίου. Ντέρμπι δεν περιλαμβάνει η 1η αγωνιστική, που διεξάγεται στα απόνερα της παραίτησης του Θοδωρή Ζαγοράκη από την προεδρία της ΕΠΟ, ωστόσο οι πρεμιέρες πάντα επιφυλάσσουν εκπλήξεις.

Το πρωτάθλημα ετοιμάζεται να μπει πλέον στο 62ο έτος του, ξεκινώντας απ’ την περίοδο 1959/60, όταν και συγκροτήθηκε για πρώτη φορά στην ενιαία μορφή της η Α’ Κατηγορία των ομάδων του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Έξι και κάτι «γεμάτες» δεκαετίες από ρεκόρ, σπουδαίες επιδόσεις και αριθμούς που καταγράφει το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) και μεταφέρει στο αφιέρωμά του για το νέο πρωτάθλημα της Super League 2021/22.

<Β>ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΩΝ 61 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

-0 νίκες και μόλις 8 ισοπαλίες σε περίοδο 34 αγωνιστικών είχε ο Εθνικός τη σεζόν 1998/99, η μοναδική ομάδα, που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα χωρίς να κερδίσει έστω ένα ματς.

-1 ομάδα έχει καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία, έχοντας συγκομιδή μόλις 1 βαθμό εκτός έδρας. Το πέτυχε ο Λεβαδειακός της περιόδου 2013/14 (0-1-16).

-3 παίκτες, οι Γιώργος Καμάρας (1961/62), Αντώνης Αντωνιάδης (1973/74) και ο Κώστας Μήτρογλου (2013/14) κατάφεραν να σημειώσουν χατ-τρικ σε «κολλητές» αγωνιστικές.

-4 φορές έχει αναδειχθεί πρώτος σκόρερ από ομάδα της περιφέρειας. Το πέτυχαν οι: Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΟΦΗ, 1976/77, 23), Ίμρε Μπόντα (Ολυμπιακός Βόλου, 1988/89, 20), Εστεμπάν Σολάρι (Ξάνθη, 2013/14, 16), Χερόνιμο Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης, 2014/15, 17).

-8 συνεχόμενες ισοπαλίες μέτρησε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ από την 7η έως τη 13η αγωνιστική της περιόδου 1983/84, ενώ στο ενδιάμεσο έδωσε και το εξ αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο (2-2).

-8 σερί αγωνιστικές έχουν καταφέρει να βρουν δίκτυα μόνο τρεις ποδοσφαιριστές: Ο Γιώργος Σιδέρης (Ολυμπιακός 1964/65 και 1968/69), Κώστας Νικολαΐδης (ΑΕΚ (1967/68) και Ντέμης Νικολαΐδης (1997/98).

-9 γκολ δέχθηκε ο Ολυμπιακός πέρσι στην περίοδο 2019/20, στην καλύτερη αμυντική επίδοση ελληνικής ομάδας επί ημερών Α’ Εθνικής. Με τα playoffs πάντως, το αμυντικό ρεκόρ του στη συγκεκριμένη σεζόν έφτασε τα 16 γκολ.

-11 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε ένα ματς, από τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Φωστήρα με 11-0 την περίοδο 1973/74.

-12 ποδοσφαιριστές έχουν καταφέρει να πετύχουν «πενταρέ» (5 γκολ) σε έναν αγώνα. Αναλυτικά οι 12 ποδοσφαιριστές είναι οι: Σάββας Τσοκαταρίδης (Δόξα-Δράμας-Φωστήρας 5-0, 1961/62), Κώστας Νεστορίδης (ΑΕΚ-Ηρακλής 5-0, 1962/63), Βασίλης Κυριακού (Αιγάλεω-Απόλλων Σμ. 2-6, 1966/67), Σάκης Κουβάς (Βύζας-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1, 1967/68), Γιώργος Δέδες (Πανιώνιος-Ολυμπιακός Λευκωσίας 8-0, 1969/70), Μιχάλης Δράκος (Ρόδος-Καβάλα 5-1, 1978/79), Δημήτρης Σεϊταρίδης (Εθνικός-Ατρόμητος 10-0, 1980/81), Θωμάς Μαύρος (ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2, 1984/85), Κριστόφ Βαζέχα (Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 5-3, 1995/96), Ντέμης Νικολαΐδης (ΑΕΚ-Καλαμάτα 6-1, 1996-97), Γκόραν Βλάοβιτς (Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 8-0, 2001/02), Μάρκους Μπεργκ (Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 6-1, 2015/16).

-13 συνεχόμενες ήττες είναι το μεγαλύτερο αρνητικό σερί το οποίο κατέγραψε η Καστοριά την περίοδο 1996/97 (13η έως 25η αγωνιστική).

-16 σερί νίκες «έγραψε» ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005/06 από την 8η έως την 23η αγωνιστική, έχοντας το σχετικό ρεκόρ επί ημερών Α’ Εθνικής.

-17 είναι οι περισσότερες ισοπαλίες σε μία σεζόν και τις σημείωσε η Λαμία την σεζόν 2019/20, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της στα play-outs.

-30 νίκες είναι οι περισσότερες νίκες που έχει πετύχει μία ομάδα σε μία αγωνιστική περίοδο και το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1999-00 σε διοργάνωση 34 αγωνιστικών (30-2-2).

-31 ήττες είναι το απόλυτο, αρνητικό ρεκόρ σε μία αγωνιστική περίοδο, το οποίο «χρεώθηκε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69 (2 νίκες, 1 ισοπαλία, 31 ήττες), όταν είχαν «ενταχθεί» για ένα διάστημα στο πρωτάθλημα Α’ Εθνικής ομάδες και από την Κύπρο.

-43 γκολ από εκτελέσεις φάουλ κατέγραψε στην καριέρα του ο Κώστας Φρατζέσκος και με τις επτά ομάδες στις οποίες αγωνίστηκε έχοντας το αντίστοιχο ρεκόρ κατηγορίας

-58 αγώνες είναι το μεγαλύτερο αήττητο σερί και το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ενδιάμεσο των σεζόν 1972/73 και 1973/74

-62 αδιάλειπτες συμμετοχές σε επίπεδο Α’ Κατηγορίας (συμπεριλαμβανομένης και της εφετινής) έχουν μόλις τρεις ομάδες: Ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ.

-94 είναι οι περισσότεροι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μία ομάδα σε πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας Ελλάδας. Το πέτυχε ο Ολυμπιακός τη σεζόν 1972/73, αλλά με σύστημα βαθμολόγησης 3-2-1, έχοντας 27 νίκες, 6 ισοπαλίες και 1 ήττα. Αναλογικά πάντως, οι 92 βαθμοί που συγκέντρωσαν ξανά οι «ερυθρόλευκοι» την σεζόν 1999/00 (30 νίκες, 2 ισοπαλίες, 2 ήττες), με το σύστημα 3-1-0, που ισχύει και σήμερα, είναι συνιστούν την καλύτερη επίδοση.

-102 γκολ είναι το ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία σεζόν και το πέτυχε ο Ολυμπιακός την περίοδο 1973-74

-125 γκολ παθητικό «μέτρησε» η ΑΕ Λεμεσού την περίοδο 1968/69, στη χειρότερη αμυντική επίδοση όλων των εποχών.

-1.088 λεπτά διατήρησε απαραβίαστη την εστία του ο Τάκης Οικονομόπουλος τη σεζόν 1964/65, σε ένα ακατάρριπτο ρεκόρ ως τις μέρες μας.

Οι ποδοσφαιριστές που έχουν ξεπεράσει τις 400 συμμετοχές στην ιστορία της Α΄ Εθνικής: